Fotografia biżuterii i grafika

wpis w: Bez kategorii | 0

Fotografia biżuterii i grafika

Niestandardowa fotografia biżuterii

Biżuteria jest ciekawym i niełatwym wyzwaniem dla profesjonalnego fotografa. Najczęściej kojarzymy fotografie produktowe biżuterii skomponowanej z odpowiednio dobranymi – strojem i fryzurą modelki – harmonijnie wyeksponowaną na ciele. W tym przypadku styl oraz charakter modelki pomaga podkreślić walory biżuterii. Ale zawsze biżuteria na zdjęciach z modelką lub w innych aranżacjach powinna być głównym elementem prezentacji.

Sposób na oryginalność

Istnieją również inne, bardziej wysublimowane sposoby prezentacji biżuterii na fotografii. W takich przypadkach mamy w dalszym ciągu do czynienia z fotografią produktową, jednakże produkt – biżuteria prezentowana jest na zdjęciach niestandardowo. Na wyjątkowość tego typu fotografii składa się wiele czynników. Należy do nich, m.in. wykorzystanie różnorodnych technik wizualnych. Dzięki ich zastosowaniu można podkreślić oryginalność często niepowtarzalnych wyrobów biżuteryjnych.

Kolaż w fotografii biżuterii

Ciekawym przykładem fotografii produktowej biżuterii jest wykorzystanie w takiej prezentacji grafiki, która stanowi tło dla produktu. Nie jest to jednak proste zestawienie. Pozornie niepasująca do całości płaska przestrzeń grafiki, wykorzystującej oszczędną czarną kreskę dla zarysowania konturu twarzy i jeden kolor tła, znakomicie współgra z zestawioną z nią srebrną biżuterią. W ten sposób powstaje kolaż zdjęcia z grafiką. Głównymi zaletami takiej fotografii jest jej niepowtarzalność. Podkreśla ona oryginalność prezentowanej biżuterii, zaznacza jej charakterystyczny kształt, uwypukla efekty kolorystyczne.

Ważne jest, by w czasie przygotowywania kompozycji odpowiednio dobrać grafikę. Należy zwrócić uwagę na takie indywidualne dobranie koloru tła, by jednocześnie stanowiło swoiste uzupełnienie eksponowanej biżuterii, a jednocześnie z nią kontrastowało.

Oryginalna sesja zdjęciowa

Jako ilustrację zastosowania tego typu kompozycji w fotografii biżuterii posłuży tryptyk. Tematem zdjęć jest biżuteria z metali szlachetnych. W ujęciu pierwszym biżuteria i modelka z grafiki prezentowane są w szerokim planie. Ujęcie drugie to zdjęcie kadrowane – zbliżenie. W podobnej stylistyce utrzymane jest ujęcie trzecie, które eksponuje detale biżuterii, już bez modelki. Wszystkie trzy zdjęcia utrzymane są w tej samej stylistyce. Czemu służą tego typu zabiegi profesjonalnego fotografa? Dzięki nim wzbudzają zainteresowanie i koncentrują uwagę klientów na walorach produktu, pobudzając jednocześnie ich wyobraźnię. Tego typu techniki wizualizacji można stosować również w prezentacji z innych materiałów. Takie zdjęcia znakomicie sprawdzają się na stronach internetowych e-sklepów, w ulotkach, plakatach i

Zalety i wady

Jakie są zalety, a jakie wady takiej prezentacja biżuterii? Zalet jest wiele. Należą do nich: oryginalne i niepowtarzalne prezentowanie biżuterii, koncentracja uwagi odbiorcy przede wszystkim na produkcie oraz kontrastowe wyeksponowanie detali. Być może dla niektórych odbiorców wadą takiej prezentacji jest brak możliwości skonfrontowania produktu z modelem, ale w przypadku biżuterii i tak najlepiej sprawdzić to „na własnej skórze”.

Kilka słów o warsztacie

Fotografowanie biżuterii wymaga odpowiednich umiejętności, wykorzystania specjalistycznych narzędzi oraz sporego nakładu czasu w pracy na planie zdjęciowym i na kolejnych etapach obróbki. Istotna jest dbałość o detale już na etapie zdjęć. W przypadku biżuterii pokazywanie produktu w zbliżeniu ujawnia często jego niedoskonałości produkcyjne, które wymagają zniwelowania w czasie obróbki graficznej. Oczekiwane efekty osiągane są dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia, kadrowania i in.

Twórcy

Kolczyki prezentowane na zdjęciach są autorstwa Alicji i Jakuba Wyganowskich.
Grafikę rysowała Aga Kępka.
Koncepcję, projekt i sesję fotograficzną zrealizowało Studio Epli, Edyta Paduch.